Millal lugesid viimati ettevõtte põhikirja?

Järgnevalt on toodud osaühingu näitel (koos võimalike kannetega) välja 4 punkti, millele võiks ettevõtte põhikirja lugedes tähelepanu pöörata:
1.Majandusaasta periood
Kuigi enamasti ühtib ettevõtte majandusaasta kalendaarse aastaga (01.01-31.12), on päris palju firmasid, kelle majandusaasta erinev kalendaarsest aastast (nt 01.07-30.06). Põhjusi on erineviad, üks levinumaid on ettevõtte tegevuse sessoonsus. Kuna majandusaasta aruande esitamiseks on aega 6 kuud pärast majandusaasta lõppu, siis on oluline teada majandusaasta perioodi, et kogemata aruanne liiga hilja (või siis vara) esitatud ei saa.
2. Osakapitali suurus
Osakapitali miinimum nõue on 2500 eurot, kuid juba aastaid on võimalik asutada osaühing ilma sissemakseta. Kuna alustaval ettevõttel on ikka alguses mõningaid väljaminekuid seoses äri alustamisega, siis on hea, kui ettevõtte kontol on kohe raha olemas ehk osakapitali sissemaks tehtud. Kui aga osanikul pole võimalik või soovi sissemakset koheselt teha, siis tuleb põhikirjas fikseerida, millal osanik plaanib sissemakse teha ning sellest sõltub, kuidas seda ettevõtte bilansis kajastada.
Sissemaksega osaühingu asutamine:
D: pank 2500 eur
K: osakapital 2500 eur
Sissemakseta osakapitali asutamine, kui ettevõttel on õigus osanikult raha sisse nõuda ning on määratud sissemakse tähtaeg:
D: nõue osanikule 2500 eur
K: osakapital 2500 eur
Sissemakseta osakapitali asutamine, kui sissemakse tähtaeg on põhikirjas määramata:
D: sissemakseta osakapital 2500 eur
K: osakapital 2500 eur
3. Reservkapitali suurus
Reservkapitali omamine ei ole enam osaühingutel kohustuslik, mistõttu saab valida, kas ettevõte omab reservkapitali x % suuruses osakapitali suurusest või ei oma. Seega, kui osaühingul ei ole mõjuvat põhjust reservkapitali omamiseks, siis on soovituslik mitte omada reservkapitali – nii ei hoia raha omakapitalis kinni. Alustava ettevõtte puhul tuleks jälgida, kas ettevõttes on ette nähtud reservkapital või mitte. Kui on juba tegutsev ettevõte, siis tuleks jälgida ega vahepeal ei ole põhikirja muudetud ja reservkapitalist loobutud. Sellisel juhul tuleks olemasolev reservkapital bilansist maha kanda.
Kanded reservkapitali loomisel:
D: aruandeaasta kasum x eur
K: eelmiste perioodide jaotamata kasum x eur
D: eelmiste perioodide jaotamata kasum y eur
K: reservkapital y eur
Kanne reservkapitali tühistamisel:
D: reservkapital y eur
K: eelmiste perioodide jaotamata kasum y eur
4. Asutamiskulud
Põhikirja lisades saab osanik valida, kas asutamiskulud kannab osanik vastavalt osa nimiväärtusele ise või kannab osaühing. E-äriregistris ettevõtte asutamise korral on riigilõivu suuruseks 2022. aastal 265 eurot. Seega, kui osanik ei soovi liigselt oma isiklikku raha kulutada, tuleks põhikirjas fikseerida, et asutamiskulud kannab osaühing ning nii saab osanik tasutud riigilõivu endale maksuvabalt ettevõtte pangakontolt tagasi kanda.
Asutamiskulu teke:
D: riigilõivu kulu 265 eur
K: võlg osanikule 265 eur
Asutamiskulu hüvitamine osanikule:
D: võlg osanikule 265 eur
K: pank 265 eur