Kõige olulisem mikroettevõtte majandusaasta aruande koostamisest

Mikroettevõtete hulk moodustab üle 90% kõigist Eestis registreeritud ettevõtetest. Seetõttu on mikroettevõtte majandusaasta aruande koostamine oluline osa finantsaruandlusest, andes ülevaate ettevõtete majandusseisust.
17. jaanuar 2025 jõustus uus raamatupidamise seaduse redaktsioon, mis kehtestab uued reeglid mikroettevõtte majandusaasta aruandele – lihtsustades mikroettevõtete aruandlust ja muutes osad nõuded paindlikumaks.
Uued tingimused ja nõuded
Mikroettevõtte määratluse tingimused on muutunud ja kehtivad tagasi ulatuvalt juba 2024. majandusaasta aruannetele. See võimaldab suuremal hulgal ettevõtetel kvalifitseerida end mikroettevõtteks. Uued piirmäärad on:
- Varad: kuni 450 000 eurot (varem 175 000 eurot)
- Tulu: kuni 900 000 eurot (varem 50 000 eurot)
- Tööjõud: keskmiselt 10 inimest aastas (varem üks osanik, kes on ühtlasi ka juhatuse liige)
- Muud tingimused: varasemalt kehtinud nõue, et kohustused ei tohi olla suuremad kui omakapital, enam ei kehti
Kui varasemalt pidid kõik tingimused olema samaaegselt täidetud, siis alates 2024. aastast peab mikroettevõte vastama vähemalt kahele ülal toodud tingimusele. Seega saab mikroettevõtte aruande esitada ka näiteks ettevõtte, kelle varad on väga suured, kuid müügitulu on pigem väike ning töötajaid pole.
Aruande sisu ja koostamine
Mikroettevõte, kes järgib Eesti finantsaruandluse standardit, võib koostada majandusaasta aruande, mis koosneb üksnes raamatupidamise aastaaruandest, mis sisaldab:
- Bilanssi
- Kasumiaruannet
- Vajalikke lisasid
Kui varasemate aastate mikroettevõtete majandusaasta aruannetes sai bilansi esitada vaid paari reaga (käibevarad, põhivarad, kohustused ja omakapital), siis alates 2024. aastast tuleb bilanss esitada detailsemalt. Kasumiaruande esitlusviis on jäänud samaks.
Aruande lisades tuleb mikroettevõttel avalikustada vähemalt järgmine teave nende olemasolul:
- Bilansiväliste tingimuslike ja siduvate kohustuste kogusumma
- Tagatistega seotud kohustused ning nende kirjeldus
- Juhtkonnale ja kõrgema juhtorgani liikmetele makstud ettemaksed ja antud laenude summa ning nende tingimused
- Keskmine töötajate arv
Tegevusaruande koostamine on mikroettevõttele vabatahtlik, välja arvatud juhul, kui ettevõtte netovara ei vasta seaduses toodud nõuetele.
Varade kajastamise erisused
Mikroettevõtte aruandluses saab varasid kajastada üksnes soetusmaksumuses või korrigeeritud soetusmaksumuses, mistõttu pole võimalik neid ümber hinnata õiglasesse väärtusesse. Näiteks kui ettevõte investeerib aktsiatesse, ei saa aktsiate väärtuse tõusu bilansis kajastada, kuid samuti ei ole võimalik väärtuse languse korral allahindlust teha. Nii jääb ka kasumiaruandes investeeringu realiseerimata kasum, kahjum kajastamata.
Antud erisuse plusse ja miinuseid tasub hoolega kaaluda, eriti olukorras, kus Eesti ettevõtete kasumile rakendatakse 2%-line julgeolekumaks perioodil 01.01.2026-31.12.2028.
Mikroettevõtja valikud aruande esitamisel
Mikroettevõttel on võimalus esitada lühendatud raamatupidamise aastaarunne, mis sisaldab minimaalselt infot. Selline aruanne on sobilik, kui ettevõttel ei ole väliseid infotarbijaid, kes huvituvad rohkemast teabest. Samuti tähendab minimaalne aruanne vähem tööd ja väiksemat kulu ettevõttele.
Samas on mikroettevõtjal võimalus esitada ka põhjalikum väikeettevõtte aruanne, mis sisaldab tegevusaruannet ja täiendavaid lisasid. See võib olla kasulik, kui ettevõte soovib tulevikus näiteks pangast laenu taotleda, kuna annab potentsiaalsetele investoritele ja finantsasutustele parema ülevaate ettevõtte seisust.
Järeldus
Paljude ettevõtete aruandluskohustust on muudetud lihtsamaks, kuna neil on nüüd võimalus esitada mikroettevõtte lühendatud raamatupidamise aruanne, samal ajal säilitades vajalikud finantsilised ja juriidilised nõuded. Ettevõtjad peaksid siiski hoolikalt läbi mõtlema, millise aruande nad esitavad, sõltuvalt oma tulevikuplaanidest ja vajadustest. Ettevõtte majandusaasta aruandesse tasub suhtuda kui ettevõtte visiitkaarti.
Kui vajate nõu või abi mikroettevõtte ja väikeettevõtte majandusaasta aruande koostamisel, siis võtke ühendust info@jamekani.ee ning me vastame hea meelega teie päringule.